E-Pos TEP-220MC Thermal Receipt Printer
KSh 16,500.00 Ex.VAT
- Ports: Parallel /USB Ethernet USB
- Model: E-Pos
- Item Dimensions: 210x145x1400mm(wxdxh)
- Color: Grey
E-Pos TEP-220MC is a thermal receipt printers – Epos Now USB receipt printer accepts any standard 80mm till roll, and will deliver high resolution receipts quickly.
E-POS thermal printer is the latest addition to industry-leading POS printer series. The Thermal Head Receipt printer offers 25% faster printing speed of up to 7.9″ per second than its predecessor. The printers offer 200mm per second print speed, you can increase your business efficiency by reducing customer waiting time and improving customer satisfaction.
E-POS thermal printer Specs;
- Model: E-Pos
- Color: Grey
-Ultra compact design with advanced cable routing to maintain sleek design
| Print method | Thermal line printing |
| Print speed | 220 mm / sec |
| Paper width | 79.5 ±0.5 mm |
| Print columns | 576 dots / line |
| Dot density | 203 dpi (8 dots / mm) |
| Language | English / French / German / Denish / Spanish / Japanese / Korean |
| Interface | Parallel / USB |
| Cutter | Full or Partial Cut |
| Reliability print | 100Km |
| Power supply | DC 24V |
| Cash Drawer | DC 12-24V/1A |
| Kitchen Print | Support |
| Temperature | 0 ~ 50 ° C |
| Paper thickness | 0.06 ~ 0.08 mm |
| Dampness | 10 ~ 80 % |
| Drivers | Win9x / WinME / Win2000 / WinNT / WinXP Compatible with EPSON, SAMSUNG |
| Print command | Compatible with ESC/POS |
| External dimension | 145 * 203 * 135 mm (W*D*H) |
| Adaptor Power Input | AC 110V / 220V, 50~60Hz |
| Adaptor Power Output | DC24V / 2.5A |
| Printer Power Input | DC24V / 2.5A |
| Cash Darwer | DC24V / 2.5A |
| Work Temperature | 0~45°C, Dampness:10~80% |
| Storage Temperature | -10~50°C, Dampness:10~90% |