SRTG10KXLI – APC Smart-UPS RT 10kVA UPS
Model: SRTG10KXLI
Capacity: 10KVA / 9KW
Voltage: 230V
External Battery Pack: 192V 32-inch 5Ah
Form Factor: Rack/Tower Convertible
APC SRTG10KXLI Smart-UPS (RT 10kVA)
Key Features
- Capacity: 10,000 VA (10,000 W) output for robust performance.
Technical Specifications
- Run Time: Supports a load range of 1,000 to 10,000 W with a runtime of approximately 3 minutes 32 seconds at maximum capacity.
- Input Voltage: Accepts 230 V (with options for 220 V and 240 V).
- Output Voltage: Provides stable output at 230 V, with additional options for 220 V and 240 V.
Efficient Performance
Certifications
Warranty
Where you can use this UPS
1. Data Centers
2. Telecommunications
3. Financial Institutions
4. Healthcare Facilities
5. Manufacturing Industries
6. Educational Institutions
7. Retail and E-commerce
8. Government Facilities
SMC2000I-2U APC Smart-UPS C 2000VA 2kVA LCD RM 2U 230V
RD-Com CAT 6e CCA Ethernet Cable
HAWK CAT 6e cable Ethernet Cable CCA
Fanvil H5 Hotel IP Phone
APC Easy UPS BVX 700VA, 230V, AVR, USB Charging, Universal Sockets